LARS PIRAK & OKÄND KONSTNÄR, saltripa och brevkniv, samearbete.
Saltripa med saltsked och brevkniv. Delvis graverad dekor. Saltripan signerad. Höjd 5 cm, längd ca 22 cm.
Smärre slitage.
Lars Nils Pirak var en samisk konstnär född i Jokkmokk i Norrbottens län. Pirak är känd som förnyare av det samiska hantverket och finns representerad på museer över hela världen. Han målade i akvarell och olja och har skapat trä- och renhornsskulpturer. Pirak har i sin konst hämtat motiv från den samiska kulturen, han skildrar renskötare, samer, jakt, religion och den storslagna norrländska naturen.