WALTER SCHOTT, skulptur, Kulspelerskan, brons, 1900-talets första kvartal.
Signerad Walter Schott fec. Gjutarstämpel Akt Ges: Gladenbeck. Berlin. Höjd 45,5 cm (inkl stenbas 3 cm).
Slitage.