Mörkrött skinn, djuphäftad, lösa sittdynor. Sitthöjd ca 39 cm. Längd ca 196 cm. På hjultrissor.
Slitage. Färgbortfall. Torrsprickor. Repor. Tyg under sittdynorna med lagning samt skador.