GERDA STRÖMBERG, stor skål av glas, Strömbergshyttan 1936.
Rund på fasettslipad fotklack. Dekor av slipade fasetter. Gråbrun kristallmassa. Signerad S-hyttan 1936 T100 (T = skål, 100 = modellnumret). Höjd ca 16, diameter 28 cm.
Svagt ritat personnummer i botten. Obetydliga repor.