Gerda Strömberg

(Sverige, 1879-1960)
Gerda Strömberg
(Sverige, 1879-1960)

GERDA STRÖMBERG, vas av glas, Strömbergshyttan 1934.

Topasfärgad kristallmassa. Strutformad fasettslipad form på fotklack. Signerad S-hyttan 1934 (tillverkad första året som Edvard och Gerda Strömberg var verksamma på Strömbergshyttan). Höjd ca 23 cm.

Obetydlig fotnagg. Smärre repor.

Utropspris
1 500 SEK