GERDA STRÖMBERG, vas av glas, Strömbergshyttan 1934.
Topasfärgad kristallmassa. Strutformad fasettslipad form på fotklack. Signerad S-hyttan 1934 (tillverkad första året som Edvard och Gerda Strömberg var verksamma på Strömbergshyttan). Höjd ca 23 cm.
Obetydlig fotnagg. Smärre repor.