MEISSEN, fat, 2 st, porslin, rokokostil, Tyskland, 1900-tal.
Ett fat med förgylld blomsterdekor i relief. Ett fat med handmålad, polykrom blomsterdekor. Diameter 28-29,5 cm.
Obetydligt ytslitage. Målade fatet andra sortering.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.