MANUSKRIPT: Graduale (Koralbok), 1700-tal.

Italiensk handskrift, flera färger, med noter.
Komplett, felpaginerad 1-53, 56-154. Samtida s.k "spegelband" i skinn, helt guldsnitt. Namnteckning "Frithiof Berglund, Roma 25-2-1960".
22x15 cm.

Slitage. Ej genomgången. Lätt nött. Namnteckning "Frithiof Berglund, Roma 25-2-1960".

Utropspris
3 000 SEK