BEN AF SCHULTEN, fåtölj 444 och fotpall 445 för Artek, 1900-talets slut.
Original klädsel. Plymåer och nackkudde med dragked. Bär tillverkarens märke.
Bredd 70 cm, sitthöjd 42 cm, totalhöjd 94 cm.
Fotpall, mått 58x40 cm, höjd 36 cm.
Bruksslitage.
Formgiven 1967.