förgylld mässing, cylindergång, mekanisk, ca 1900, nyckel.
Urverk signerat A.D. Nyckel finns.
Slitage, skadat glas.
Fredrik Wilhelm Tornberg, född 12 juli 1838, död 10 maj 1893, var en svensk urmakare och urfabrikör, grundare och ägare till F.W. Tornberg urfabrik & urhandel.