RESEBESTICK, silver, filigranarbete, 1600-/1700-tal.

Kniv och gaffel. Delvis förgyllda, skaft med dekor av filigran. Längd 13,5-14 cm. Hölje med hajskinnsimitation. Total längd 18,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Gaffel med buckla. Något lösa detaljer.

Utropspris
4 000 SEK