Invändigt förgylld, rektangulär med fällbart lock och indragen fot, delvis godronnerad och med palmettbård, uppsvängt benhandtag och knopp. Höjd 12,5 cm, vikt 365 gram.
Lagning vid lockets fäste, livet med små bucklor och rispor, pipen något intryckt.