JOSEF FRANK, pall modellnummer 976, Firma Svenskt Tenn, troligen 1940-/50-tal.
Mahogny. Kopplat benkryss. Klädd i blommönstrat ljust tyg. Höjd ca 41, längd 44, bredd 28 cm.
Slitage och märken. Senare klädsel.