Ring med ametist, Arne Larsson, Västerås, 1961. Storlek 16,25/51. Ring med granat, med otydliga stämplar. Storlek 17,75/56. Totalvikt ca 3 g.
Slitage, repor. Ringen med granat har en spricka och är lagad på skenan.