Kvadratisk urhus, kannelerat kolonnformat träfodral med dörr. Rak bas. Vit urtavla med arabiska siffror. Lod och pendel medföljer. Höjd 230 cm, bredd 64 cm, djup 35 cm.
Slitage och skador. Lister lösa. Lås samt nyckel saknas. Ett sidoglas skadat. Ej funktionstestat.