LÄKEMEDELSBOK, tillhört bl.a Karin Bielke, 1589.

Tryckt text på tyska med handkolorerade illustrationer. Läderklädda pärmar med präglad dekor. Pärmars insida med ett flertal signaturer och dateringar. Spänne i mässing. Längd 31 cm, bredd 21 cm.

Omfattande slitage. Gulnad. Revor. Pappersförtunning. Skador. Flertalet spännen bortfallna. Lossnade samt bortfallna sidor. Ej fullständigt genomgången.

Utropspris
8 000 SEK