OIVA TOIKKA, VAS, N443, signerad "Nuutajärvi Notsjö". 1966-1967.
Formblåst glas. "Mist-rosé"-tonat. Höjd 21,5 cm.
Bruksslitage, enstaka repor.
Sidan 140 i boken "Oiva Toikka 50 vuotta oivalluksia", utgiven av Designmuseet år 2010.