JARDINIERE, silver och glas, Tyskland efter 1888, svenska importstämplar. Silvervikt 755 gram.

Invändigt förgylld, oval, på helslagen fot, dekor av raka knäckar och pärlstav, uppsvängda hänklar, glasinsats med slipad dekor. Höjd ca 16, längd 43 cm.

Smärre slitage. Glaset med nagg.

Utropspris
5 000 SEK