Skål, 1889, med svängda knäckar samt kartusch med bladverk, två hänklar, höjd 8 cm. Hjälmformad kanna med bl a senare driven dekor, höjd 10 cm.
Bruksslitage. Ristade personnummer i botten. Kanna med lagningar och bristningar.