SKÅL och GRÄDDKANNA, silver, London 1804 och 1889. Vikt ca 272 gram.

Skål, 1889, med svängda knäckar samt kartusch med bladverk, två hänklar, höjd 8 cm. Hjälmformad kanna med bl a senare driven dekor, höjd 10 cm.

Bruksslitage. Ristade personnummer i botten. Kanna med lagningar och bristningar.

Utropspris
1 500 SEK