Ådringsmålad furu. Balusterformat. Urtavla av målad plåt med namnen Carl Bjuström och Christina Dorotea ?. Daterad Hässjö Söråker 1861. Höjd 195 cm.
Slitage. Färgbortfall. Urtavlan med omfattande färgbortfall. Sprickor. Materialbortfall. Dörrens glas saknas. Pendel och lod saknas. Ej funktionstestad. En lös visare medföljer. Nyckel saknas.