Fanerad med mahogny samt med detaljer av mässing. Kannelerade sidor. Lös ovanliggande marmorskiva. Bredd 80, djup 47, höjd 80,5 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Skrapmärken.