Madeleine Pyk – en samling F769

TRÅGSOFFA, gustaviansk, 1700-tal.

Målad. Skuren dekor. Front med bandfläta. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Mönstrad klädsel. Längd 188 cm.

Bruksslitage och färgbortfall. Delvis renoverad och kompletterad, senare målning och klädsel. Sprickor och några avslag samt lagningar.

Utropspris
8 000 SEK