Ek. Balusterformat fodral, skuren dekor. Urtavla med romerska siffror. Bredd 53, höjd ca 215 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad. Lagningar. Sprickor. Lod saknas.