Design
890860

JOHAN PETTER JOHANSSON, industrilampor, 3 st, "Triplex-Pendel", 1900-talets första hälft.

Målad metallstomme samt med skärm av trä. Utdragbar stomme. Vid hopfällt läge ca 132 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Senare bemålning samt senare skärm och elektrifiering. Krackerlyr samt mindre färgbortfall. Ej funktionstestade.

Rationell belysning, ASEA, okt 1933, s. 99.

Utropspris
10 000 SEK