HERRBYRÅ, 1800-talets slut.
Fanerad med valnöt. Utdragslådor, dragbeslag av mässing med flankerande änglar. Överdel med dörrpar och bakomvarande lådor. Antikiserande dekor av bland annat pilastrar med joniska kapitäl. Den ena pilastern med lås vilken lås. Bredd ca 98, djup ca 60, höjd ca 158 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Låset fungerar endast vid den översta utdragslådan (över dörrpar). Mindre fanerskador.