Allmoge
890995

SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft.

Furu, tidigare bemålad. Rak form, utskjutande krön. Tvådelat. I fronten 2+2 dörrar. Skrivinredning bakom snedklaff. Invändigt tapetserat med tryckta blad. Längd 142, djup 61, höjd 206 cm. Nyckel finns.

Slitage, smärre skador. Tidigare bemålat. Delvis maskstunget. Låset i övre delen fastnat, de övriga kärvar.

Utropspris
4 000 SEK