MAIJA HEIKINHEIMO, fåtöljer, ett par, Artek 1900-talets senare hälft.
Björkstomme med ljus skinnklädsel. Armlän med tvinnat läder. Sitthöjd 42 cm, totalhöjd 74 cm, bredd 61 cm.
Bruksslitage, fläckar och repor.