VÄVNAD, "Blå crocus", gobelängvariant, ca 33 x 59 cm, signerad AMF

(Ann-Mari Forsberg, född Lindbom). Tillverkad på Märta Måås-Fjetterström AB. Komponerad 1945.

Obetydligt slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och rostfläckar efter upphängning.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 61; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sid 4, nr 1, text sid 22; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 164.

Exemplar av "Crocus" finns i samlingarna på Nationalmusem i Stockholm, Nordenfjeldske kunstindustrimuseum i Trondheim, Kunstindustrimuseet i Oslo.

Utropspris
4 000 SEK