OKÄND KONSTNÄR 1900-tal, olja på duk signerad Igor Zaitzevsky och daterad 39
"Ann-Mari 9,5 år", 70 x 58 cm.
Krackelerad;Crazings. Smärre slitage.
Möjligen är porträttet målat av prins Igor Nikolaevitch Zaitzevsky Shirshoff (1892-1970). Prinsen levde en tid i Sverige och avled även här.