August Strindberg

(Sverige, 1849-1912)
August Strindberg
(Sverige, 1849-1912)

AUGUST STRINDBERG, böcker/dedikationsexemplar, 2 st, 1800-talets slut.

1. August Strindberg: Gillets hemlighet. Comedi i fyra akter. Stockholm, Jos. Seligmann & C:is förlag, 1880. Första upplagan. (4), 132 s. (Kollationerad, komplett.) Egenhändig dedikation av Strindberg: ”Vännen Anton Stuxberg från författaren”. 12x18 cm.

Svenska turistföreningens årsskrift för år 1889. Stockholm 1889. Etikett med
Strindbergs namnteckning i faksimil insatt i samband med auktionen 1892.
Boken upptagen i Hans Lindströms förteckning (Strindberg och böckerna, 1
(1977), s. 70). 14x21 cm.

  1. Något nött samtida klotband, främre omslaget medbundet.
  2. Häftad, nött, sprucken rygg, skadat främre omslag helt loss.
Proveniens

Tillsammans med en bok ur det bibliotek som Strindberg sålde på auktion
1892:

Formgivare

August Strindberg var en av Sveriges största författare, dramatiker och bildkonstnär. Han var en central gestalt i sin samtids kulturliv och som en konfliktsökande samhällskritiskt lagd person var han ständigt omdebatterad. Strindberg började måla redan som ung men gjorde ett uppehåll till in på 90-talet, när han kom att flitigt umgås med konstnärer både i Sverige och utomlands. Han utförde ett drygt hundratal målningar med vindpiskade hav, klippor, ovädershimlar och översvämningslandskap, han målade i breda drag med palettkniv i en återhållen, dramatisk färgskala och präglade av konstnärens starka temperament. Samtidigt ägnade han sig också åt modellering och hade en aktiv roll i konstdebatten. Han blev tidigt internationellt känd för hans verk, tankar och idéer. Strindberg var ständigt produktiv och banbrytande. Han var en god men opålitlig samhällsmedborgare som gjorde ombytligheten till en dygd. En reaktionär radikal. Representerad bland annat på Nationalmuseum, Nordiska museet och Thielska galleriet i Stockholm samt i många privatsamlingar.

Utropspris
4 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?