CREMEKOPPAR, 13 st, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
Med lock och fat i fältspatporslin. Dekor i blått och guld efter inspiration av "Gripsholmsservisen" samt kungliga namnchiffer och valspråk. Koppars höjd 6 cm. Fatens diameter 12 cm.
Obetydligt ytslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.