Pelle Åberg

(Sverige, 1909-1964)
Pelle Åberg
(Sverige, 1909-1964)

PELLE ÅBERG, olja på duk. Signerad.

Dam vid kafébord. 33x24 cm.

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Pelle Åberg föddes i Stockholm 1909 och avled där 1964. Utbildningen började hos fadern och avslutades med studieresor till Italien, Frankrike, England och Spanien. Däremellan studerade Åberg på Tekniska skolan i Stockholm 1927-1929. Idag känner vi Pelle Åberg som en folklivsskildrare med sinne för humor. Bland motiven, oftast utförda i olja, finner man clowner, damer med lustiga hattar, åldringar, prostituerade och lekfulla stadsbilder. Åberg förknippas idag också med dekorationer för Södra teatern och Scalateatern, bland de offentliga arbetena kan nämnas kyrkorna i Öjebyn och Enånger. Åberg deltog flitigt i Stockholms konstliv och tillhörde konstnärsgruppen 'De unga'.

Utropspris
20 000 SEK