ALF WALLANDER, urna, flintgods, Rörstrand, Jugend, 1900-talets början.
Päronformad med reliefdekor av tre kvinnoansikten vid näckrosdamm, grön glasyr. Signerad Rörstrand i svart samt inpressat Rörstrand, ristat DM, på livet ristat A WALLANDER. Höjd 31 cm. Lock saknas.
Lock saknas. Smärre slitage. Smärre repor och märken.