Fanerat i mahogny med intarsiadekor av björk föreställande bladrankor. Två dörrar med spegelglas, fyra lådor och två hyllor bakom. Kopplad benställning. Höjd 134, längd 97, bredd 39 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Några stötskador. En lackskada på skivan.