Ett collier med odlade pärlor ca Ø ca 7,15-7,35 mm. Längd ca 41,5 cm. Ett collier med odlade pärlor ca 7,70-8,25 mm. Längd ca 39,5 cm.
Några odlade pärlorna med ojämna förmer och yta. Slitage, mindre repor.