Målat. Skuren dekor. Överdel, glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 112, djup 50, höjd 228 cm. Nyckel finns.
Slitage. Senare målning. Senare beslag. Torrsprickor. Lagningar.