Fanerat med björk. Rak form med flankerande kolonner och framfötter i form av lejontassar. Svärtade detaljer. Två dörrar med bakomliggande lådor och hyllor, underdel med låda. Bredd 128, djup 59,5, höjd 191 cm.
Ställvis slitage, märken och repor. Låset i dörren saknas. Nyckel saknas.