LEKSAKSKATT MED BOLL, NK 2015, JoAnn Tan Studio.

Leksakskatt med boll kavlande pepparkaksdeg. Tillverkad av 3D printad PET-plast samt dekormålad. Degen av behandlad MDF. Monterad på träplatta. Längd 59, höjd 24 cm inklusive träplatta.

Smärre slitage. En sida med hål från tidigare montering av mekanik, mekanik saknas. Lös från sockel.

Proveniens

Nordiska Kompaniets julskyltning 2015.

Utropspris
1 500 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89