LINO SABATTINI, vas, "Sin", silverpläterad metall, Italien.
Sfärisk, signerad på sidan: Lino Sabattini "SIN" 1976/1987 COLLEZIONE SABATTINI ITALY och stämplad undertill SABATTINI ITALY. Mått ca 50 x 15 cm, höjd ca 29,5 cm.
Smärre slitage.