Allmoge
892591

TÄCKE, rölakan, ca 196 x 115 cm. sannolikt Göinge, nordöstra Skåne, 1800-talets första hälft.

Två ihopsydda våder. Polykromt mönster av oktogoner, romber och rutor med stiliserade blommor och S.

Något slitage, fläckar, lagningar, smärre skador, något blekt.

Utropspris
7 000 SEK