AXEL EINAR HJORTH, troligen. Matgrupp, 7 delar, för AB Svenska möbelfabriken Bodafors 1920-tal.
Bonad björk. Stolar med kopplade ben samt med fasta stoppade sitsar. Sitthöjd ca 46 cm. Bord med utdragbara förlängningsskivor vid vardera kortsida. Dekor i hög relief. Märkt. Bordets längd ca 135 + 50 + 50, höjd ca 75.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre skrapmärken. Omklädda sitsar.