18K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 18K guld, gravyr (Minne af Drottning Louise 1868), totalvikt ca 116 gram, ca 1865.
Boettnr 23400 / 19550, stämplad London 1860
Bruksskick, skadat glas.
Gåva från Drottning Louise till kirurgen Professor Carl Santesson (1819-1886).