KOSACKGEVÄR, Ryssland 1800-talets mitt.

Trä stocken med inlägg i ben. Miquelet-lås och oktogonal räfflad pipa. Laddstock i metall. Totallängd 135 cm.

Ställvis slitage. Laddstocken svår att lösgöra. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 400 EUR