Väggpendyl, Louis XVI-stil, omkring år 1900

Fodral av brons med motiv av festonger och krönande urna med vädursmaskaroner. Vit emaljerad urtavla. Bredd 30, djup 12, höjd ca 70 cm.

Slitage, smärre repor, mestadels på urtavlan, emaljen med smärre nagg. Ej testad, nyckel och pendel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK