SPELSCHATULL, troligen 1800-talets första del

Innehållande 11 sektioner med spelplaner och marker/pjäser. Schatullet av betsad furu. Handtag av mässing. Schatullets mått, längd 35,5, bredd 33,5, höjd ca 54 cm.

Smärre skador och slitage, lösa lister, delar. Spelmarker, pjäser ej kontrollerade om kompletta.

Utropspris
6 000 SEK