SLIPSHÅLLARE samt två par FRACKKNAPPAR, 18K guld.

Slipshållare, Alton, Falköping, 1965. Längd ca 5 cm. Fracknappar, ett par med odlade pärlor, Ø ca 5,15 mm. Guldsmed Gravör Lindqvist, Stockholm, 1948. Etui medföljer. Två snarlika fracknappar med pärlemor samt diamanter, totalt ca 0,03 ct, en stämplad G Dahlgren & Co den andra stämplad C G Hallberg, Stockholm, 1928. Diameter ca 0,5 cm. Etui medföljer. Totalvikt ca 8,6 g.

Bruksslitage. Ytan av odlade pärlorna är lite ojämnt.

Utropspris
3 000 SEK