Urtavlan märkt P Hällström. Fodral av betsat trä. Nyckel, två lod och pendel medföljer. Urhusets mått bredd 32, djup 20, höjd 52 cm.
Skador, lagningar och slitage. Ej funktionstestad. Lösa delar medföljer.