EUGENE DE KERMADEC, blandteknik på papper, signerad E de K. Utförd 1948.
"Etude pour Faubourg d'Alger". Bildyta 32,5 x 24 cm.
Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador. Färgerna något bleknade.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Privat samling.