Allmoge
894805

3 ALLMOGEFÖREMÅL, skäktkniv, måttstock och linjal, 1800-talets första hälft.

Ristad och skuren dekor, bl a kalvsnittsdekor. Längd ca 50-73 cm.

Skäktekniven med orangrepp. Slitage. Märken och skador.

Utropspris
1 500 SEK