LJUSKRONA, oskariansk, 1800-talets slut. Höjd ca 96 cm.

Bronserad metall. För nio ljus samt med 3 elektriska ljuspunkter. Med olikslipade prismor. Diameter ca 86 cm. Flertalet prismor medföljer separat.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Skador. Ej funktionstestad. Flertalet prismor skadade samt har tillkommit senare.

Utropspris
6 000 SEK