SÄNGGAVLAR, ett par, omkring år 1900.
Fanerade med mahogny. Längd ca 196, bredd ca 96, höjd ca 108 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Fanerskador. Mindre renoverade. Förstärkningar. Mindre sprickor.